Research Animal Foods
Food for laboratory animals in a variety of types, sizes, and caloric intake for the dietary needs of lab animals; includes grain-based, high fat, vitamin fortified, liquid diets, mineral mixes, yeasts, oils, and others.
Product Type
- (950)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (10)
- (9)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
Length (English)
- (762)
- (2)
- (15)
Length (Metric)
- (2)
- (15)
- (762)
Material
- (4)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
136
–
150
of
867
results
MP Biomedicals Usp Xvii Salt Mixture
As required in the various biological test diets listed in U.S.P. XVII (1950), p. 886 in U.S.P. XIV.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Components | Casein 20%, Dextrinized Cornstarch 13.2%, Sucrose10%, Corn Starch 39.7486%, Alphacel, Non-Nutritive Bulk 5%, Soybean Oil 7%, AIN-93M Mineral Mix 3.5%, L-Cystine 0.3%, AIN-93-VX Vitamin Mix 1%, Choline bitartrate 0.25%, tert-Butylhydroquinone 0.0014% |
|---|---|
| Format | Pellet |
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 4°C |
| For Use With (Application) | Growth, pregnancy and lactational phases of Rodents |
| Species | Rodent |
MP Biomedicals™ AIN-76 Semipurified Diet, Powder
A complete rodent diet for growth and maintenance during the first year of life in research labs.
| Format | Powder |
|---|---|
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| For Use With (Application) | Basic animal diet |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Sterility | Non-sterile |
MP Biomedicals™ Methionine/Choline Deficient Diet, Pellet
Methionine/Choline Deficient Diet is used to study induction of non-alcoholic steatohepatitis in experimental models and its routes of development.
MP Biomedicals Protein Diet, Normal, Powder
Protein included in diet, powder form. Methione supplementation needed to increase health of animal.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Pellet |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Pellet |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MP Biomedicals Folic Acid Deficient Diet, Modified, Pellet
Folic acid deficient diet. Contains casein, glucose, and vegetable oil.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Pellet |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MP Biomedicals Thiamine Control Diet, Modified, Pellet
Contains MP Bio's vitamin diet fortification mixture to supply normal levels of thiamine.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Pellet |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Refrigerated |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MP Biomedicals Chinchilla Diet, Synthetic, Pellet
Diet specifically formulated for chinchilla. It is a synthetic pellet.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Pellet |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Refrigerated |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Refrigerated |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |